STEAM stažuotė Lenkijoje, Liubline (2024-03-04)

Vykdant Ignalinos rajono savivaldybės švietimo pažangos plano „Tūkstantmečio mokykla I“ įgyvendinimą 2024 m. vasario 19 d.–23 d. buvo organizuojama STEAM stažuotė Lenkijoje, Liublino mieste. STEAM stažuotėje dalyvavo Ignalinos Česlovo Kudabos gimnazijos, Ignalinos r. Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos, Ignalinos „Šaltinėlio“ mokyklos mokytojai. Taip pat buvo pakviesti vykti kartu Visagino savivaldybės mokyklų projekto partneriai: „Žiburio“ pagrindinės mokyklos, „Atgimimo“ gimnazijos ir „Verdenės“ gimnazijos mokytojai.

Stažuotės tema buvo „Mokinių matematikos ir gamtos mokslų pasiekimų gerinimo būdai bei metodai (STEAM). Lenkijos patirtis“.

Stažuotės tikslas kelti mokytojų gamtamokslines kompetencijas, pasisemti patirties vedant matematikos ir gamtos mokslų pamokas, palyginti bendravimo ir bendradarbiavimo galimybes Lietuvos ir Lenkijos ugdymo įstaigose.

Mūsų mokytojai ne tik turėjo unikalią galimybę plėsti savo profesines žinias, bet ir dalijosi savo patirtimi su Lenkijos kolegomis, stebėjo STEAM disciplinų pamokas, diskutavo, dalijosi idėjomis. Mokytojai apsilankė trijose skirtingose mokyklose. 28-osios pradinės mokyklos integracijos skyriuje Liubline stebėjome matematikos pamoką 6 klasėje „Procentų skaičiavimas“ ir biologijos pamoką 7 klasėje „Kvėpavimo sistema“. Taip pat aplankėme privačią karalienės Jadvygos mokyklą Liubline, kur stebėjome geografijos pamoką 11 klasėje „Ar žvaigždės lemia žmonių likimą?“ Kalbėta apie tai, kaip astronominiai reiškiniai paveikė ekonomiką XVII amžiuje. Aplankėme XXX kunigo Jano Tvardovskio bendrojo ugdymo licėjų Liubline, kur 9 klasėje stebėjome geografijos pamoką „Atmosferos slėgis“ ir matematikos pamoką „Parabolės šoka“ – įvadą į matematikos temą „Kvadratinės funkcijos“.

Kelionė į Lenkiją suteikė mūsų pedagogams puikią galimybę pažinti kitos švietimo sistemos subtilybes, dalintis geriausiomis praktikomis su kitos šalies mokytojais. Susipažinome su skirtingomis mokymosi metodikomis. Lenkijos mokytojai pademonstravo, kaip kūrybiškai pritaikyti mokymo metodus pamokose.

Mokytojai dalyvavo ir įdomioje tarptautinėje mokymosi programoje, kurią organizavo TUM (Technische Universität Munhen). Lenkijos Liublino švietimo centre buvo aptarta Lenkijos švietimo sistema, jos ypatumai (mokyklinis ugdymas, lygiagrečioji profesinio lavinimo sistema, aukštasis mokslas, suaugusiųjų mokymas) vyko diskusijos.

Mokytojai turėjo galimybę apsilankyti Liublino senamiestyje, kur akmenimis grįstos gatvės, spalvoti pastatai perteikia viduramžių gyvenimo dvasią. Mokytojai apsilankė ir Liublino pilyje, kuri dar ir dabar stovi ant originalių viduramžių pamatų. 1569 m. čia buvo pasirašyta ir ratifikuota Liublino unija. Ten visi pedagogai nusipaveikslavo prie įžymaus Jano Mateikos tapyto paveikslo „Liublino unija“.

STEAM stažuotė Lenkijoje buvo naudinga mokytojams, suteikė galimybę plėsti tarptautinius ryšius ir bendradarbiavimą su kitomis šalimis.

Tikime, kad šią patirtį panaudosime ir savo mokyklose, savo veiklose. Skatinsime mokinius domėtis gamtos mokslais, inovacijomis.

Dėkojame Lenkijos mokykloms už svetingumą, už galimybę pamatyti kitokį ugdymą!

Dėkojame Šiaulių miesto savivaldybė švietimo centrui už puikiai suorganizuotą STEAM stažuotę Lenkijoje!

Dėkojame projekto „Tūkstantmečio mokykla I“ partneriams, Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriui, Ignalinos rajono švietimo pagalbos tarnybai!

Loreta Norvaišaitė – STEAM koordinatorė