Prevencinė paskaita apie psichoaktyviąsias medžiagas (2024-01-16)

Sausio 10 d. „Žiburyje“ svečiavosi buvęs policijos pareigūnas, lektorius Darius Joneikis. 5–10 klasių mokiniams vyko prevencinės paskaitos itin aktualiomis temomis – elektroninės cigaretės, garinimo pasekmės, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žala organizmui. Lektorius dalinosi pavyzdžiais iš savo asmeninio ir profesinio gyvenimo, pateikė naujausių mokslinių tyrimų duomenis.

Nors elektroninės cigaretės buvo sukurtos kaip priemonė, turėjusi padėti mesti rūkyti, pasaulyje jos išpopuliarėjo ir šiomis dienomis yra plačiai vartojamos net itin ankstyvo amžiaus jaunimo. Lektorius pažymėjo, kad tyrimais jau yra įrodytas kancerogeninis garinimo poveikis, kurį netrukus pamatysime ir oficialioje vėžinių susirgimų statistikoje. Lektorius atkreipė dėmesį, kad garinimo skysčių sudėties neįmanoma patikrinti be laboratorinių tyrimų, kad tarp jaunimo platinami neaiškios kilmės skysčiai, dažnai namų sąlygomis pagaminti žmonių, neturinčių jokio cheminio išsilavinimo. Laboratorijose ištirtų mėginių sudėtis rodo, kad dažnai garinimo skysčiuose aptinkama įvairių psichoaktyviųjų medžiagų, galinčių turėti ir mirtinų pasekmių jas vartojančiajam.

Mokiniai buvo kviečiami išbandyti girtumo ir apsvaigimo nuo narkotikų imitacinius akinius bei įvertinti, kaip pakinta psichoaktyvių medžiagų pavartojusio žmogaus orientacija, judesių koordinacija. Taip pat lektorius pristatė naujausias priemones, galėsiančias padėti mokyklose aptikti elektronines cigaretes ir identifikuoti rūkančius mokinius: metalo detektorių, termovizinę kamerą, garinimo pėdsakų matuoklį, įvairius nikotino bei narkotinių medžiagų aptikimo organizme testus.

Mokiniai buvo skatinami atsakingai priimti sprendimus, neeksperimentuoti su savo kūnu ir sveikata, rinktis sveiką gyvenimo būdą.