Ukraina: lūžio būsena (2023-09-13)

Tokiu pavadinimu Visagino kultūros centre ,,Banga“ nuo rugpjūčio 26 dienos veikia audiovizuali paroda, vienijanti autentiškus karą išgyvenusiųjų liudijimus ir fotografijas. Rugsėjo 11 dieną ,,Žiburio“ devintokai ir dešimtokai turėjo galimybę ne tik aplankyti parodą, bet ir susitikti su jos rengėjais, žurnalistais Benu Gerdžiūnu ir Tomu Valkausku, bei dalyvauti jų parengtose edukacinėse veiklose. Tik įėję į parodos erdvę, visi tarsi atsidūrė tamsos ir karo pasaulyje. Apžiūrėję eksponuojamas fotografijas, moksleiviai nutilę ir susidomėję klausė pasakojimų apie situacijas, užfiksuotas jose. Įspūdį dar labiau sustiprino skambantys autentiški karą išgyvenusių žmonių liudijimai. Parodos šeimininkai skatino jaunus žmones pasidalinti savo išgyvenimais, susijusiais su karo Ukrainoje pradžia, su galimybe apie tai kalbėti. Tai nebuvo lengva... Parodos sumanytojai pasiekė savo tikslą - priminė jauniems žmonėms karo tragedijos mastą, priminė, kad to negalima pamiršti.

,,Ši paroda tarytum perkėlė mane į 2022 metų vasarį ir kovą. Apžiūrinėdama nuotraukas pasijaučiau tokia pati maža ir bejėgė, kaip jaučiausi tik prasidėjus karui. Prisimenu Beno Gerdžiūno žodžius: ,,Jeigu mes tylėsime, karas nepasibaigs.“ Buvau sužavėta žurnalistų drąsa.“ (Gerda, 9a)

„Paroda paliko įspūdį ir paskatino susimąstyti. Ar šiandienos realijose turėtų vykti karai dėl teritorijų, kai pasaulis, atrodytų,  yra taip pažengęs į priekį? Ar kalti paprasti žmonės, kurie gyvendami savo gyvenimą, atsiduria „politinio katilo“ viduryje? Koks jausmas, kai tavo tėvynė virsta griuvėsiais? Šią parodą turi aplankyti kiekvienas.“ (Evelina, 10a)

,,Pastebėjau, kad beveik visose nuotraukose užfiksuoti griuvėsiai, sugriauti namai, bažnyčios. Ir visa tai tamsių debesų fone. Tarsi net oras atspindi Ukrainos padėtį. Liūdna suvokti, kad Ukrainos vaikai jau nebeturės spalvotos, laimingos vaikystės.“ (Sofija, 9a)

,,Žiūrėdama į nuotraukas, mąsčiau apie karo trukmę. Nuo jo pradžios jau švenčiau gimtadienį, šv. Kalėdas, atostogavau. Kokius jausmus išgyvena jaunas kareivis, švęsdamas gimimo dieną fronte?..“ (Miglė, 9a)