Paminėtas Varšuvos geto sukilimo 80-metis (2023-04-20)

Balandžio 19 d. Visagino ,,Žiburio“ pagrindinė mokykla dalyvavo Varšuvos POLIN muziejaus inicijuojamoje GELTONOJO NARCIZO iniciatyvoje, kuri daugiau nei dešimt metų vyksta Lenkijoje ir kitose šalyse.

GELTONOJO NARCIZO iniciatyva yra susijusi vienu iš geto kovotojų ir vienu iš sukilimo vadų – Mareku Edelmanu. Jam pavyko išgyventi, kai 1943 m. gegužės 10 dieną kartu su grupele kovotojų, degant getui, pabėgo iš slėptuvės į Varšuvos nežydišką rajoną ir pasislėpė tarp lenkų –  pasipriešinimo judėjimo dalyvių. Po karo jis liko Lenkijoje, tapo kardiologu. Iki jo mirties 2009 metais, kasmet, balandžio 19 d., nepažįstamas žmogus atnešdavo prie jo namų geltonų narcizų. Marekas Edelmanas narcizus padėdavo prie paminklo Geto kovotojams.

Tad GELTONOJO NARCIZO iniciatyva primena, jog 1943 m. balandžio 19 d. Varšuvos geto gyventojai sukilo prieš įkalinimą ir žudymą ir net  suvokdami, jog jėgos nelygios ir tikriausiai visi sukilusieji žus, drąsiai kovojo. Tai buvo moralinė pergalė, kuri ypač svarbi šiandien, kai jau daugiau nei metus ukrainiečiai kovoja prieš blogio imperiją. Didvyriška Varšuvos geto gyventojų kova įgyja naujų prasmių ir turi būti matoma, analizuojama kitoje šviesoje.

,,Žiburio“ mokyklos vyresniųjų klasių mokiniai minėdami šią datą dalyvavo integruotose veiklose, kurių metu žiūrėjo dokumentinį filmą „Čia nebuvo vilties“ bei filmą „Muranow – šiaurinis rajonas“, o po to diskutavo apie tai, kodėl būtina priešintis blogiui ir kodėl ne visi, atsidūrę ribinėje situacijoje, tam pasiryžta. Šiai atmintinai datai paminėti buvo skirta ir lietuvių kalbos ir literatūros pamoka 10 a klasėje, kurios metu nagrinėtos moralinės kolizijos I. Mero romane ,,Lygiosios trunka akimirką“.

GELTONOJO NARCIZO iniciatyvos metu mokyklos fojė pražydo pirmieji narcizai, o vyresniųjų klasių mokiniai ir mokytojai segėjo narcizus, kuriuos mums atsiuntė  Varšuvos POLIN muziejus.