3a ir 4b klasių integruota veikla „Velykų papročiai ir tradicijos“ (2023-04-20)

Velykos – viena gražiausių ir svarbiausių pavasario švenčių, kurios su nekantrumu laukia ir dideli, ir maži. Šį kartą prieš pat artėjančias šventes pradinukai – 3a ir 4b klasių mokiniai (mokytojos Irena Gaidienė ir Loreta Čižienė) – susibūrė bendrai veiklai. Visi susirinkusieji, nuplakti verba, palydėti posakio ,,Ne aš mušu, verba muša, už nedėlios bus Velykos“, nusiteikė labai optimistiškai. Jų laukė ne tik įdomi veikla, bet ir artėjančios Šv. Velykos bei mokinių pavasario atostogos, o po jų – ir vaikų Velykėlės. Taigi integruota dviejų klasių veikla buvo puiki idėja.

Šiandienė šventė formavosi sujungiant krikščionių ir pagonių papročius, o žaidimai, dainos ir kiti šventiniai atributai atkeliavo iš senų laikų. Tad vaikams buvo puiki proga sužinoti daugiau apie Velykų kilmę, šventinius papročius ir tradicijas, o svarbiausia – patiems išbandyti kūrybines dirbtuvėles marginant kiaušinius vašku.

Kiaušinių marginimas –  vienas iš seniausių ir vis dar populiariausių papročių. Manoma, kad pavasarį parskridę perėti paukščiai senaisiais laikais tapdavo tikru išsigelbėjimu  žiemos išvargintiems žmonėms. Prisirinkę kiaušinių, pirmąjį dažydavo raudona spalva, kuri simbolizavo auką ir ugnį. Įdomu ir tai, kad anais laikais margučio niekas nevalgė – jis buvo aukojamas kaip padėka. O šiandien margučiai yra svarbiausias Velykų atributas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems.

Taigi kūrybinės dirbtuvės laukė darbščių pradinukų rankų ir kūrybinių idėjų. Kiekvienas susipažino su ornamentais, raštais, pasirinko patinkančius ir kibo į darbą. Vašku dirbti ne taip jau paprasta, todėl vaikai be galo kruopščiai pagaliukais po lašelį varvino vašką ant  kiaušinių. Po įtempto darbo pasirinko spalvas ir laukė, kol kiaušiniai nusidažys. Vaikams buvo smalsu išvysti savo margučius.

Nuoširdus bendravimas ir bendradarbiavimas tarp klasių tikrai puiki galimybė atsiskleisti vaikų kūrybiškumui. Ačiū tariame 3a ir 4b klasės mokiniams už drąsą dirbti kartu, o mokytojoms – už puikų pavyzdį vaikams, kaip galima dirbti išvien.