Projektas „Aktyvus ir atsparus pilietis – sėkmingos valstybės ateitis” (2022-12-19)

Gruodžio 16 dieną Visagino ,,Žiburio“ pagrindinės mokyklos 9–10 klasių mokiniai dalyvavo VŠĮ „Pilietinio Atsparumo Iniciatyva“ organizuoto projekto „Aktyvus ir atsparus pilietis – sėkmingos valstybės ateitis” veiklose.

Projekto tikslas – įgalinti 15–21 metų Lietuvos regionuose gyvenantį jaunimą tinkamai įvertinti informacinę erdvę, taip užkertant kelią plisti nepasitikėjimui valstybe ir skatinant pilietiškumą. Teorinėje mokymų dalyje, kurią vedė žurnalistai Luka Lesauskaitė bei Laisvūnas Čekavičius, mokiniai buvo supažindinti su dezinformacijos plitimo šiuolaikinėse medijose reiškiniu, jo priežastimis ir pasekmėmis, buvo pristatyta vykdytų tyrimų statistika, kuri atskleidė, koks dezinformacijos procentas yra šiuolaikinėse medijose, kokie žmonės dažniausiai informaciją priima už tikrą pinigą. Mokiniams buvo praktiškai parodyta, kur ir kaip galima pasitikrinti, ar tas vaizdo įrašas arba nuotrauka yra sumontuota. Ypač lektoriai akcentavo dezinformacijos mastą socialiniame tinkle „TikTok“.

Antroje mokymų dalyje mokiniai atliko praktinę užduotį, skirtą įgytoms žinioms įtvirtinti. Pasiskirstę į grupes mokiniai gavo žinomų lietuvių liaudies pasakų ištraukas ir iš jų sukūrė šiuolaikinį tekstą socialinei medijai, kuriame jau buvo galima atrasti dezinformacijos. Taip mokiniai suprato, kad dezinformacija nėra visiškas melas, o tai yra meistriškas gebėjimas tikrą informacinį audinį atausti melo siūlais ir gautu tekstu sujaukti žmogaus protą, skatinti nepasitikėjimą visiškai akivaizdžiais dalykais.

Renginio pabaigoje mokiniai buvo pakviesti pabendrauti ir padiskutuoti prie picų stalo.